O nás – lektoři

Pár slov o nás

Jsme jógový prostor v samém centru Průhonic a v samém centru oblasti, která se za posledních dvacet let velmi změnila. Vyrostlo zde mnoho nových domů a vytvořila se příjemná komunita lidí, které spojuje činorodost , volnost a láska k přírodě.

Je pro nás radostí a vášní potkávat se s Vámi a předávat a sdílet jógové učení, které trvá tisíce let a je stále živé a přítomné, zdá se, že v poslední době nás všechny sále více oslovuje. Vítán je každý, kdo má chuť na sobě pracovat a kultivovat jak svoje tělo, mysl i duši. Těšíme se na Vás 🙂
– Tým lektorů Yoga Průhonice

Vhodné chování v našem prostoru

Prosíme Vás, při vstupu do našeho prostoru si, prosím, zujte boty a nechte na polici u vstupu. Choďte na lekce včas. Dáváte tak najevo svůj respekt vůči učiteli a ohleduplnost k ostatním žákům. Není vhodné odcházet před koncem lekce. Pokud toto situace vyžaduje, informujte, prosím, učitele. Zamykejte si své věci ve skříňce v šatně a nenoste do sálu zbytečné věci. Je velmi nevhodné nosit do sálu svůj mobilní telefon a to i vypnutý! Při praxi jógy se nepije! Nenoste do sálu vodu. Komunikujte s lektorem, pokud máte nějaké zdravotní problémy. Berte však v úvahu, že lektor jógy není lékař, ani psychiatr. Nechte své ego a soutěživost za dveřmi. Upřete svou pozornost se na sebe s jemností a otevřeností. Jóga je pro každého a není nutné mít předešlé zkušenosti, je však třeba být ohleduplný k vlastnímu tělu a stávat se pozornými.

Čistota a pořádek
Zamykejte si své věci ve skříňce v šatně a tak s sebou do sálu nenosí zbytečné věci. Nevcházejte v botách do šatny či do sálu. Nevnášejte do sálu pití, ani hrnek s čajem z důvodu možného vylití.
Buďte ohleduplní a tiší
Při vstupu do sálu ztište hlas a snažte se o vytvoření klidného prostředí. Nepoužívejte silné parfémy ani deodoranty, abyste tím nerušili ostatní v pozornosti při cvičení, během dechových technik a soustředění.
Nebojte se zeptat
Komunikujte s lektorem, pokud máte nějaké zdravotní problémy. Berte však v úvahu, že lektor jógy není lékař, ani psychiatr. Nechte své ego a soutěživost za dveřmi. Soustřeďte se na sebe, pozorování či snaha vypadat jako jiný může vést ke zranění.

Kateřina Nováková

zakladatelka studia

Jógové centrum Yoga Průhonice vzniklo jako přirozené pokračování mé dlouholeté jógové cesty. Můj zájem o jógu začal po tom, co se mi narodily dvě krásné děti a to přirozeně změnilo můj život. Právě jsem končila studium na VŠE v Praze, se kterým jsem paralelně studovala i klasický a moderní scénický tanec a s poloprofesionálním tanečním souborem UK vystupovala doma i ve světě. Tanec se přirozeně přerodil do jógového pohybu. Nejdříve jsem jógovala pod vedením domácích učitelů – Dalibora Štědroňskoho a dalších a jak jen to šlo využívala seminářů zahraničních lektorů – Danny Paradise, Nancy Gilgof, Mathew Appler a další. Brzy jsem začala vést lekce v jógových centrech v Praze. Jakmile děti povyrostly a mohla jsem si dovolit odjet na čas z domova, začalo moje studium u pramene jógy v Indii.

  • 2005 , září – Rishikesh – studium hatha yogy – a cesta do hor ke svatým pramenům Gangy – Gangotri,
  • 2007, březen, – Goa , Arpora, Ashtanga yoga pod vedením Rolf Naujokat
  • 2010, září – cesta okolo svaté hory Kailash , Západní Tibet
  • 2012 , březen – Rishikesh – TTC 250 hours (teachers training ) studium Ashtanga yoga – Yogacharia Kamal Sing – Tattvaa yoga shala
  • 2013, listopad – Mysore, studium Prana Vashya yoga – intensive course – Yogacharia Vinay Kumar,
    PranaVashya Shala
  • 2015, březen – Mysore, studium Prana Vashya yoga intensive course – Yogacharia Vinay Kumar, PranaVashya Shala
  • 2017, leden – Mysore, studium Prana Vashya yoga intensive course – Yogacharia Vinay Kumar, PranaVashya Shala a zde jsem obdržela certifikát Teacher of Prana Vashya yoga I. series
  • 2019, leden – další studium u Yogacharii Vinaye Kumara Prana Vashya yoga intensive course – zaměření na Pranajámu.

2.2.2011 jsem s přítelkyní Andreou Smékalovou otevřela naše společné studio jógy OM YOGA STUDIO na pražském Kačerově. Během osmi let trvání tohoto našeho společného projektu se OM Yoga stalo jedním z nejznámějších jógových studií studií v Praze a možná i v Čechách, také díky Škole jógy akreditované MŠ, kde jsme vychovávaly nové učitele a učitelky jógy. Zde jsme pořádaly semináře s nejžádanějšími jógovými učiteli v Praze . Snažily jsme se o předávání tradiční jógy ve vnímání všech jejích hlubokých aspektů.

Nyní přenáším všechnu svou energii do tohoto krásného prostoru Průhonic, který čerpá svou sílu z blízkosti starobylého zámku, nádhery přírody Průhonického parku a úžasných lidí.

Ještě pár slov o mé cestě jógy…            

Jsem svým založením spíše intuitivní typ člověka, rysy intelektuála byste u mne marně hledali. Mám ráda pohyb, tanec, přírodu, fyzickou aktivitu, proto mne vždy přitahovaly dynamické směry praktikování jógových asán. Velmi brzy jsem se dostala k Vinyása Ashtanga józe, kterou jsem se učila na workshopech úžasných Ashtangových legend jako je Dalibor Štědroňský, Nancy Gilgof, Danny Paradise, Andrew Appler. Dalším krokem na cestě byl měsíc studia u Rolfa Naujokata a poté jsem si udělala Teacher Training TTC u Kamala Singha v severoindickém Rishikeshi.  
Stále jsem však něco v asánové praxi postrádala, pozice byly pro mne příliš strnulé a nenacházela jsem odpovědi, jak se v pozici dostat sama dál, bez adjustmentu zvenčí..dostávala jsem sílu a do jisté míry i flexibilitu, ale byla tam stále strnulost .. A pak ke mně v Rishikeshi přistoupil úžasný Boris Záhumenský , v té době asistent Kamala Singha, a řekl mi: “..no to musíš s nádechem udělat tohle a s výdechem tohle..”  Byla jsem ohromená, fungovalo to a já jsem najednou věděla co v pozici dělat, jak jít dál a sama, strnulost se vytrácela. Už tam jsem věděla, že má další cesta zamíří za učitelem Prana Vashya yogy Vinayem Kumarem do jihoindického Mysore .. a tam se mi cesta jógy propojila .. tělo dech mysl .. mé vnímání a život se začal měnit..a přišli další drazí učitelé. 
V Prana Vashya yoga Shale u Yogacharii Vinaye Kumara jsem studovala čtyřikrát – 2013, 2015, 2017 a 2019.. a cesta nekončí..
Cítím velkou vděčnost za to, kde se nalézám a jakými  lidmi jsem obklopena, možnost předávání tohoto hlubokého systému je má láska, má rodost, můj život.. 
Namasthe
Kateřina Nováková
                             

 

“Není tak důležité, jak dlouhý čas na světě strávíme, ale jak s tímto časem naložíme” – Loka Samasta Sukhino Bhavantu Šťastné ať jsou všechny světů bytosti

Lektorky

Děláme co nás baví, ostatně o tom mluví těchto pár vět níže. Jóga je pro nás víc než koníček – je to náš životní styl 🙂

Martina Linhartová
Jóga mi vstoupila do života před 13 lety v období mého prvního těhotenství a od té doby jsme se k ní stále intenzivněji vracela.  Nejprve mě uchvátilo především její nenásilné působení na fyzickou stránku, ale postupem doby jsem začala objevovat čím dál více i její duševní rozměr. Po několika letech praktikování zejména Vinyasi a Ashtangy jsem objevila pod vedením Petra Smila Prana Vashya jogu ,  které mě doslova učarovala svým plynulým spojením dechu s pohybem. Inspirovala mě i k mým dvěma cestám do Indie, kde jsem měla možnost učit se Prana Vashyu a pranajamu přímo u mistra Vinaye Kumura. Poznala jsem neuvěřitelnou sílu a lehkost dechu, který mi dává možnost uvolnění,  zastavení, zbavuje mě nesmyslných představ, otvírá světu a přináší mi životní energii a radost. Jóga mě naučila, že přes jemnost a zpomalení se mohu nejen v jógové praxi posunout dále. Také spojila moji cestu s mnoha milými lidmi, a to nejen s mými učiteli Kateřinou Novákovou a Petrem Smilem, ale i s jogíny z mých lekcí.
Lucie Petříková
S jógou jsme se našly před několika lety. Věřím, že se v životě potkáváme s událostmi a lidmi právě ve chvílích, kdy se s nimi potkat máme. Baví mě jóga a cestování, a to mě spolu s mou zvědavostí přivedlo do Indie. Poprvé jsem se za jógou vydala do indického města Rishikesh. Mou další jógovou cestu ovlivnila Katka Nováková, kdy jsem si jela vyzkoušet Prana Vashya Yogu přímo k jejímu zakladateli Vinayi Kumarovi. Stále slyšíme o důležitosti dechu na hodinách jógy, ale teprve tady jsem si procítila jemnou práci s dechem, kterou se nyní snažím předávat na svých lekcích. Jóga je zábava, ale i soustředěná práce, kdy splyne v harmonii dech s tělem a myslí. Tělo a mysl je jako kniha, kterou nikdy nedočteme. Máme-li štěstí, potkáme učitele, kteří nám pomohou tuto knihu číst pozorněji. Každý den máme další příležitost poznávat, učit se a pozorovat a je skvělé, že je to nekončící proces, který nám neustále otevírá něco nového.

Romana Šilhánková 

Romana se věnuje józe 18 let a za tuto dobu načerpala mnoho cenných zkušeností jak z vlastní praxe, tak od několika učitelů z různých koutů světa (ČR, Austrálie, USA, Kanady).  Její rozmanité životní zkušenosti (dlouholetý pobyt v zahraničí, práce pro nadnárodní společnost, výuka výtvarné výchovy a arteterapie, maminka tří dětí) ji přivedli k józe, protože jí umožňuje propojení fyzické a duševní stránky života. Jógu nevnímá pouze jako cvičení, ale jako způsob života, který klade důraz na respekt, soucit, spolupráci a harmonii.  V roce 2010 dokončila roční kurz “Lektorka vědomé a aktivní přípravy na mateřství a rodičovství” a poté začala vést kurzy jógy pro těhotné a po porodu. V posledních dvou letech se začala věnovat Jin józe a Slow flow, během kterých ráda objevuje souvislosti a propojenost na jemnohmotných úrovních lidského těla. V roce 2021 získala v USA mezinárodní certifikát lektor jógy včetně všech stupňů Jin jógy pod vedením Carole Westerman, jehož součástí byla také nauka o ayurvédě a tradiční čínské medicíně. Krátce poté absolovala jógový kurz zaměřený na páteř pod vedením Bernieho Clarka. Během pobytu v USA získávala zkušenosti od učitelů různých směrů jógy a zároveń započala vlastní praxi s on-line výukou.  Po nedávném návratu zpět do ČR vede lekce Yin a Slow Flow jógy, jógu pro těhotné a po porodu.  V rámci svých lekcí se zaměřuje na to, aby jógová praxe umožnila každému prožitek, regeneraci a harmonizaci dle individuálních potřeb.  Je pro ní velkou radostí setkávat se s lidmi a předávat získané učení jógy a související životní zkušenosti. 

Lucie Kludajová
„Čchi-kung neučím – jen předávám svou osobní zkušenost“. K tomuto dokonale propracovanému systému mě přivedly před 6 lety chronické bolesti zad a s tím spojená celková nepohoda. Účinky na moji psychiku a mysl byly téměř okamžité, a i tělo se dávalo postupně dohromady. Začala jsem cítit potřebu tuto zkušenost předávat dál. Po 2 letech pravidelného cvičení u Míši Sklářové jsem se rozhodla absolvovat její školu pro lektory Živý čchi-kung a od roku 2015 vedu pravidelné kurzy i soukromé lekce v Praze a v Průhonicích. Kromě toho se věnuji zdravotnímu cvičení na prevenci bolesti zad. Obě tato cvičení ke mně přivádějí klienty, kteří cítí, že potřebují něco změnit a začít na sobě opravdu pracovat, a to jak na úrovni těla, tak i v rovině mysli a emocí. Tady velmi dobře fungují další nástroje, které velmi ráda používám, a to je koučink, terapie Cesta a Enneagram.
Denisa Koubková
Jóga mě učí chápat, kdo jsem, poskytuje mi prostor k introspektivní práci v hledání uvnitř sebe, mém jádru. Meditace trénuje mozek a otevírá Vědomí. Celistvý systém pohybů s uvnitřňováním se umožňuje prozření, probuzení, pochopení, prohloubení intuice a rozpomenutí na své kořeny. Stavím tak svůj vlastní svět za pomoci vnitřní energie, kterou jógou načerpám. Mé lekce jsou vedeny tímto směrem a založeny na intuici dle energie skupiny, která se na nich setká. Záměrem je inspirovat příchozí k probuzení jeho samoléčivé síly. Do těla se začne postupně vlévat světelný proud, pružnost, klid a radost. V hodinách propojuji jogové ásany s rytmem dechu. Protažení, posílení, zahřátí a zklidnění mysli. Vše s respektem k tělu. Součástí jsou i pránické techniky. Zakončením je závěrečná relaxace potřebná k doznění všech procesů na úrovni těla a mysli. Zaměřuji se na Ženskou jógu (Mohendžodáro),Yin jógu, Jógu pro zdravá záda, Slow Flow Yogu, Jógu pro seniory a individuální vedení (koučink). S uvedeným propojuji i své povolání v Centru pomoci závislým. Jóga je Cesta …
Denisa Krejčířová – MASÁŽE
Narodila jsem se v Olomouci, kde jsem vystudovala Střední zdravotní školu. Nebyla to ale má životní cesta, tak jsem se přestěhovala do Prahy, kde jsem vystudovala VOŠ obor Management sportu, a po čase si začala plnit své životní sny.

Od dětství jsem vegetariánkou, i když rodiče a mé nejbližší okolí byli ze začátku proti. Později, když jsem se začala aktivně věnovat józe, pochopila jsem, že to ke mně zkrátka patří. Věřím, že každý máme svoji životní cestu.

Jsem zastáncem holistického přístupu k člověku a takto přistupuji i k práci s klienty. Hledám individuální cestu ke každému klientovi, a proto často kombinuji více masážních technik za účelem dosažení maximálního efektu.

Inspiraci hledám hlavně v józe a tradiční čínské medicíně. Zajímám se o pohyb, výživu, psychosomatiku a své zkušenosti aplikuji při terapii s klienty.

Moje práce je pomoci člověku najít cestu k uzdravení a pocitu “naplněnějšího – šťastnějšího” života. Neléčím, pouze pomáhám hledat příčiny a nastartovat samo-uzdravovací proces, který máme každý v sobě.

Můj příběh si můžete přečíst zde: https://denisakrejcirova.cz/muj-pribeh/

 

Užitečné stránky a odkazy

ROMANA ŠILHÁNKOVÁ