O nás

Pár slov o nás

Jsme jógový prostor v samém centru Průhonic a v samém centru oblasti, která se za posledních dvacet let velmi změnila. Vyrostlo zde mnoho nových domů a vytvořila se příjemná komunita lidí, které spojuje činorodost , volnost a láska k přírodě.

Je pro nás radostí a vášní potkávat se s Vámi a předávat a sdílet jógové učení, které trvá tisíce let a je stále živé a přítomné, zdá se, že v poslední době nás všechny sále více oslovuje. Vítán je každý, kdo má chuť na sobě pracovat a kultivovat jak svoje tělo, mysl i duši. Těšíme se na Vás 🙂
– Tým lektorů Yoga Průhonice

Vhodné chování v našem prostoru

Prosíme Vás, při vstupu do našeho prostoru si, prosím, zujte boty a nechte na polici u vstupu. Choďte na lekce včas. Dáváte tak najevo svůj respekt vůči učiteli a ohleduplnost k ostatním žákům. Není vhodné odcházet před koncem lekce. Pokud toto situace vyžaduje, informujte, prosím, učitele. Zamykejte si své věci ve skříňce v šatně a nenoste do sálu zbytečné věci. Je velmi nevhodné nosit do sálu svůj mobilní telefon a to i vypnutý! Při praxi jógy se nepije! Nenoste do sálu vodu. Komunikujte s lektorem, pokud máte nějaké zdravotní problémy. Berte však v úvahu, že lektor jógy není lékař, ani psychiatr. Nechte své ego a soutěživost za dveřmi. Upřete svou pozornost se na sebe s jemností a otevřeností. Jóga je pro každého a není nutné mít předešlé zkušenosti, je však třeba být ohleduplný k vlastnímu tělu a stávat se pozornými.

Čistota a pořádek
Zamykejte si své věci ve skříňce v šatně a tak s sebou do sálu nenosí zbytečné věci. Nevcházejte v botách do šatny či do sálu. Nevnášejte do sálu pití, ani hrnek s čajem z důvodu možného vylití.
Buďte ohleduplní a tiší
Při vstupu do sálu ztište hlas a snažte se o vytvoření klidného prostředí. Nepoužívejte silné parfémy ani deodoranty, abyste tím nerušili ostatní v pozornosti při cvičení, během dechových technik a soustředění.
Nebojte se zeptat
Komunikujte s lektorem, pokud máte nějaké zdravotní problémy. Berte však v úvahu, že lektor jógy není lékař, ani psychiatr. Nechte své ego a soutěživost za dveřmi. Soustřeďte se na sebe, pozorování či snaha vypadat jako jiný může vést ke zranění.

Kateřina Nováková

zakladatelka studia

Jógové centrum Yoga Průhonice vzniklo jako přirozené pokračování mé dlouholeté jógové cesty. Můj zájem o jógu začal po tom, co se mi narodily dvě krásné děti a to přirozeně změnilo můj život. Právě jsem končila studium na VŠE v Praze, se kterým jsem paralelně studovala i klasický a moderní scénický tanec a s poloprofesionálním tanečním souborem UK vystupovala doma i ve světě. Tanec se přirozeně přerodil do jógového pohybu. Nejdříve jsem jógovala pod vedením domácích učitelů – Dalibora Štědroňskoho a dalších a jak jen to šlo využívala seminářů zahraničních lektorů – Danny Paradise, Nancy Gilgof, Mathew Appler a další. Brzy jsem začala vést lekce v jógových centrech v Praze. Jakmile děti povyrostly a mohla jsem si dovolit odjet na čas z domova, začalo moje studium u pramene jógy v Indii.

  • 2005 , září – Rishikesh – studium hatha yogy – a cesta do hor ke svatým pramenům Gangy – Gangotri,
  • 2007, březen, – Goa , Arpora, Ashtanga yoga pod vedením Rolf Naujokat
  • 2010, září – cesta okolo svaté hory Kailash , Západní Tibet
  • 2012 , březen – Rishikesh – TTC 250 hours (teachers training ) studium Ashtanga yoga – Yogacharia Kamal Sing – Tattvaa yoga shala
  • 2013, listopad – Mysore, studium Prana Vashya yoga – intensive course – Yogacharia Vinay Kumar,
    PranaVashya Shala
  • 2015, březen – Mysore, studium Prana Vashya yoga intensive course – Yogacharia Vinay Kumar, PranaVashya Shala
  • 2017, leden – Mysore, studium Prana Vashya yoga intensive course – Yogacharia Vinay Kumar, PranaVashya Shala a zde jsem obdržela certifikát Teacher of Prana Vashya yoga I. series
  • 2019, leden – další studium u Yogacharii Vinaye Kumara Prana Vashya yoga intensive course – zaměření na Pranajámu.

2.2.2011 jsem s přítelkyní Andreou Smékalovou otevřela naše společné studio jógy OM YOGA STUDIO na pražském Kačerově. Během osmi let trvání tohoto našeho společného projektu se OM Yoga stalo jedním z nejznámějších jógových studií studií v Praze a možná i v Čechách, také díky Škole jógy akreditované MŠ, kde jsme vychovávaly nové učitele a učitelky jógy. Zde jsme pořádaly semináře s nejžádanějšími jógovými učiteli v Praze . Snažily jsme se o předávání tradiční jógy ve vnímání všech jejích hlubokých aspektů.

Nyní přenáším všechnu svou energii do tohoto krásného prostoru Průhonic, který čerpá svou sílu z blízkosti starobylého zámku, nádhery přírody Průhonického parku a úžasných lidí.

“Není tak důležité, jak dlouhý čas na světě strávíme, ale jak s tímto časem naložíme” – Loka Samasta Sukhino Bhavantu Šťastné ať jsou všechny světů bytosti

Lektorky

Děláme co nás baví, ostatně o tom mluví těchto pár vět níže. Jóga je pro nás víc než koníček – je to náš životní styl 🙂

Martina Linhártová
Jóga mi vstoupila do života před 13 lety v období mého prvního těhotenství a od té doby jsme se k ní stále intenzivněji vracela.  Nejprve mě uchvátilo především její nenásilné působení na fyzickou stránku, ale postupem doby jsem začala objevovat čím dál více i její duševní rozměr. Po několika letech praktikování zejména Vinyasi a Ashtangy jsem objevila pod vedením Petra Smila Prana Vashya jogu ,  které mě doslova učarovala svým plynulým spojením dechu s pohybem. Inspirovala mě i k mým dvěma cestám do Indie, kde jsem měla možnost učit se Prana Vashyu a pranajamu přímo u mistra Vinaye Kumura. Poznala jsem neuvěřitelnou sílu a lehkost dechu, který mi dává možnost uvolnění,  zastavení, zbavuje mě nesmyslných představ, otvírá světu a přináší mi životní energii a radost. Jóga mě naučila, že přes jemnost a zpomalení se mohu nejen v jógové praxi posunout dále. Také spojila moji cestu s mnoha milými lidmi, a to nejen s mými učiteli Kateřinou Novákovou a Petrem Smilem, ale i s jogíny z mých lekcí.
Petra
Fišerová
V prosinci 2017 jsem se vrátila ze zahraničí, kde jsem studovala a pracovala 5 let. V Thajsku jsem absolvovala kurz Vinyasa jógy, kde jsem porozuměla nejen sestavování sekvencí, ale zároveň porozumění sebe samé. To se projevuje v mých hodinách, které se většinou skládají z meditace, dýchacích metod a asán, avšak nejvíce se orientuji podle potřeb a cítění klienta. Zpětná vazba je pro mě důležitá pro další rozvoj a vytvoření důvěrného a bezpečného prostředí s klienty. Mimo jógy se věnuji a (osobně praktikuji) nutričnímu poradenství. Mou vášní je nejen zdravý životní styl, ale také mě zajímá, jak funguje tělo, mozek a mysl. Psychika také hraje velkou roli k dosažení životní spokojenosti, harmonii a štěstí a nyní je mou velkou vášní neurověda, psychologie a osobní rozvoj. Mám touhu podělit se o veškeré informace a zkušenosti s ostatními, neb sdílením vytváříme silnější energii, pěstujeme a vyživujeme naše vztahy a hlavně se učíme, motivujeme a seberealizujeme.
Saša Knoblochová
Sama praktikuje a učí jak dynamické styly jógy – prana vashya yoga, vinyása yoga i klidové meditační techniky – jemná hatha yoga. Alexandra pracuje od roku 2008 jako terapeut a kouč. Věnuje se mezilidským vztahům a v posledních třech letech psychosomatice, kterou vnímá, jako jádro našich vztahů, nemocí a zdraví. Zajímá se o alternativní cesty v léčení, zajímají jí i duchovní směry, které rozšiřují naše vědomí a vnímání reality. Má pětiletou holčičku a věří v to, že láska a laskavost je ten nejlepší lék na všechna naše trápení. Při práci s klienty využívá systematickou metodu koučování, která pracuje s maximálním potenciálem člověka, podporuje ho v jeho myšlenkách a nápadech.
Lucie Kludajová
„Čchi-kung neučím – jen předávám svou osobní zkušenost“. K tomuto dokonale propracovanému systému mě přivedly před 6 lety chronické bolesti zad a s tím spojená celková nepohoda. Účinky na moji psychiku a mysl byly téměř okamžité, a i tělo se dávalo postupně dohromady. Začala jsem cítit potřebu tuto zkušenost předávat dál. Po 2 letech pravidelného cvičení u Míši Sklářové jsem se rozhodla absolvovat její školu pro lektory Živý čchi-kung a od roku 2015 vedu pravidelné kurzy i soukromé lekce v Praze a v Průhonicích. Kromě toho se věnuji zdravotnímu cvičení na prevenci bolesti zad. Obě tato cvičení ke mně přivádějí klienty, kteří cítí, že potřebují něco změnit a začít na sobě opravdu pracovat, a to jak na úrovni těla, tak i v rovině mysli a emocí. Tady velmi dobře fungují další nástroje, které velmi ráda používám, a to je koučink, terapie Cesta a Enneagram.
Denisa Koubková
Jóga mě učí chápat, kdo jsem, poskytuje mi prostor k introspektivní práci v hledání uvnitř sebe, mém jádru. Meditace trénuje mozek a otevírá Vědomí. Celistvý systém pohybů s uvnitřňováním se umožňuje prozření, probuzení, pochopení, prohloubení intuice a rozpomenutí na své kořeny. Stavím tak svůj vlastní svět za pomoci vnitřní energie, kterou jógou načerpám. Mé lekce jsou vedeny tímto směrem a založeny na intuici dle energie skupiny, která se na nich setká. Záměrem je inspirovat příchozí k probuzení jeho samoléčivé síly. Do těla se začne postupně vlévat světelný proud, pružnost, klid a radost. V hodinách propojuji jogové ásany s rytmem dechu. Protažení, posílení, zahřátí a zklidnění mysli. Vše s respektem k tělu. Součástí jsou i pránické techniky. Zakončením je závěrečná relaxace potřebná k doznění všech procesů na úrovni těla a mysli. Zaměřuji se na Ženskou jógu (Mohendžodáro),Yin jógu, Jógu pro zdravá záda, Slow Flow Yogu, Jógu pro seniory a individuální vedení (koučink). S uvedeným propojuji i své povolání v Centru pomoci závislým. Jóga je Cesta …
Kateřina Hrubešová

Na svých lekcích učím dynamičtější styl jógy, při které kladu důraz na spojení dechu a pohybu. Během praxe využívám hudbu, která umocňuje radost a prožitek v jógových asánách. Postupně se snažíme tělo, duši a vědomí naladit a vytvořit tím vnitřní cestu k uzdravení a posílení. Při hodinách chci hlavně rozdávat pozitivní energii, radost a lásku, kterou jóga přináší i mě. Poprvé jsem si na jógovou podložku stoupla ve svých 26 letech. Postupně mi vstoupila do života, nejdříve pouze jako fyzické cvičení, postupem času jsem zjistila, že jsem našla novou vášeň. Objevila jsem, že jóga je úžasný systém cvičení, který dokáže změnit člověku život od základu, zlepšit jeho zdravotní stav, posílit tělo a především naučí myslet pozitivně. Pravidelnou praxí jsem si nejen posílila tělo, ale především naučila užívat si přítomnosti, nežít z toho, co bylo a neupínat se k tomu. Mou největší inspirací jsou mé děti. Mám dva chlapce, kteří mě učí trpělivosti, vytrvalosti, důslednosti a především ovládání sama sebe. Jsou těmi nejlepšími učiteli!

Užitečné stránky a odkazy