Kateřina Nováková

zakladatelka studia

Jógové centrum Yoga Průhonice vzniklo jako přirozené pokračování mé dlouholeté jógové cesty. Můj zájem o jógu začal po tom, co se mi narodily dvě krásné děti a to přirozeně změnilo můj život. Právě jsem končila studium na VŠE v Praze, se kterým jsem paralelně studovala i klasický a moderní scénický tanec a s poloprofesionálním tanečním souborem UK vystupovala doma i ve světě. Tanec se přirozeně přerodil do jógového pohybu. Nejdříve jsem jógovala pod vedením domácích učitelů – Dalibora Štědroňskoho a dalších a jak jen to šlo využívala seminářů zahraničních lektorů – Danny Paradise, Nancy Gilgof, Mathew Appler a další. Brzy jsem začala vést lekce v jógových centrech v Praze. Jakmile děti povyrostly a mohla jsem si dovolit odjet na čas z domova, začalo moje studium u pramene jógy v Indii.

2005, září

Rishikesh- studium hatha yogy – a cesta do hor ke svatým pramenům Gangy – Gangotri

2007, březen

Goa , Arpora, Ashtanga yoga pod vedením Rolf Naujokat

2010, listopad

cesta okolo svaté hory Kailash , Západní Tibet

2012, březen

Rishikesh – TTC 250 hours (teachers training ) studium Ashtanga yoga – Yogacharia Kamal Sing – Tattvaa yoga shala

2013, listopad

Mysore, studium Prana Vashya yoga – intensive course – Yogacharia Vinay Kumar, PranaVashya Shala

2015, březen

Mysore, studium Prana Vashya yoga intensive course – Yogacharia Vinay Kumar, PranaVashya Shala

2017, leden

Mysore, studium Prana Vashya yoga intensive course – Yogacharia Vinay Kumar, PranaVashya Shala a zde jsem obdržela certifikát Teacher of Prana Vashya yoga I. series

2019, leden

další studium u Yogacharii Vinaye Kumara Prana Vashya yoga intensive course – zaměření na Pranajámu

2. 2. 2011

S přítelkyní Andreou Smékalovou jsem otevřela naše společné studio jógy OM YOGA STUDIO na pražském Kačerově. Během osmi let trvání tohoto našeho společného projektu se OM Yoga stalo jedním z nejznámějších jógových studií studií v Praze a možná i v Čechách, také díky Škole jógy akreditované MŠ, kde jsme vychovávaly nové učitele a učitelky jógy. Zde jsme pořádaly semináře s nejžádanějšími jógovými učiteli v Praze . Snažily jsme se o předávání tradiční jógy ve vnímání všech jejích hlubokých aspektů.

Nyní

Přenáším všechnu svou energii do tohoto krásného prostoru Průhonic, který čerpá svou sílu z blízkosti starobylého zámku, nádhery přírody Průhonického parku a úžasných lidí.

Ještě pár slov o mé cestě jógy…  

Jsem svým založením spíše intuitivní typ člověka, rysy intelektuála byste u mne marně hledali. Mám ráda pohyb, tanec, přírodu, fyzickou aktivitu, proto mne vždy přitahovaly dynamické směry praktikování jógových asán. Velmi brzy jsem se dostala k Vinyása Ashtanga józe, kterou jsem se učila na workshopech úžasných Ashtangových legend jako je Dalibor Štědroňský, Nancy Gilgof, Danny Paradise, Andrew Appler. Dalším krokem na cestě byl měsíc studia u Rolfa Naujokata a poté jsem si udělala Teacher Training TTC u Kamala Singha v severoindickém Rishikeshi.  

Stále jsem však něco v asánové praxi postrádala, pozice byly pro mne příliš strnulé a nenacházela jsem odpovědi, jak se v pozici dostat sama dál, bez adjustmentu zvenčí..dostávala jsem sílu a do jisté míry i flexibilitu, ale byla tam stále strnulost .. A pak ke mně v Rishikeshi přistoupil úžasný Boris Záhumenský , v té době asistent Kamala Singha, a řekl mi: „..no to musíš s nádechem udělat tohle a s výdechem tohle..“  Byla jsem ohromená, fungovalo to a já jsem najednou věděla co v pozici dělat, jak jít dál a sama, strnulost se vytrácela. Už tam jsem věděla, že má další cesta zamíří za učitelem Prana Vashya yogy Vinayem Kumarem do jihoindického Mysore .. a tam se mi cesta jógy propojila .. tělo dech mysl .. mé vnímání a život se začal měnit..a přišli další drazí učitelé. 

V Prana Vashya yoga Shale u Yogacharii Vinaye Kumara jsem studovala čtyřikrát – 2013, 2015, 2017 a 2019.. a cesta nekončí…
Cítím velkou vděčnost za to, kde se nalézám a jakými  lidmi jsem obklopena, možnost předávání tohoto hlubokého systému je má láska, má radost, můj život…

Namasthe
Kateřina Nováková